Borlänge kommun
Växel: 0243 - 740 00
Öppettider: 07:30-16:15
Rektor
Anna Torssander
0243-665 27
Biträdande rektor
Mikael Karlsson
0243-740 78
Programrektor för EE och FT
Dela sidan på sociala medier
Smartphone i händer - närbild

Kontakta oss

Telefon expedition: 0243-745 72
Fax: 0243-749 78

Postadress:
Erikslundsgymnasiet
781 81 Borlänge

Besöksadress:
Röda vägen 56
784 30 Borlänge

Här hittar du kontaktuppgifter till personalen på Erikslundsgymnasiet. Inom varje kategori står lärarna/personalen sorterade i alfabetisk ordning utifrån förnamn.

Personal inom administration och elevhälsa


Anna Torssander
Rektor
Tel: 0243-665 27
anna.torssander@borlange.se

Jan Delbom
Vaktmästare
Tel: 070-300 58 20
jan.delbom@borlange.se

Johanna Thimerdal
Fältassistent
070-327 50 87

Karin Backström
Skoladministratör
Tel: 0243-745 72
karin.backstrom@borlange.se

Kristina Österberg
Studie- och yrkesvägledare
Tel: 0243-745 02
kristina.osterberg@edu.borlange.se

Lisa Ullman
Skolkurator
Tel: 070-246 95 31
lisa.ullman@borlange.se

Maria Ekvall
Webbredaktör, Skolbiblioteksansvarig  
Tel: 0243-745 29
maria.ekvall@edu.borlange.se

Mikael Jansson
Vaktmästare
Tel: Tel: 070-266 43 67
mikael.jansson@edu.borlange.se

Mikael Karlsson
Biträdande rektor
Tel: 0243-740 78
mikael.karlsson1@borlange.se

Tobias Persson
Fältassistent
070-275 74 06

Ulla Boström
Skolsköterska
Tel: 0243-744 94
ulla.bostrom@borlange.se

Lärare inom El- och energiprogrammet


Bengt Stöffling
Lärare i elteknik
Mentor för EEAUT3 och EEELT3
Tel: 072-549 17 34
bengt.stoffling@edu.borlange.se

Mats Hermansson
Lärare i automation
Tel: 076-239 90 16
mats.hermansson@edu.borlange.se

Roger Andersson
Lärare i elteknik
Mentor för EEAUT2 och EEELT2
Tel: 0243-759 16
roger.andersson@edu.borlange.se

Thomas Larsson
Lärare i elteknik/årskurs 1
Mentor för EE1
Tel: 070-584 81 04
thomas.larsson@edu.borlange.se

Lärare inom Fordons- och transportprogrammet


Halfdan Harsem
Lärare inom Personbil
halfdan.harsem@edu.borlange.se

Jens Walles
Lärare inom Transport
Mentor för FTGOD2 och FTTRA2
Tel: 0243-744 12
jens.walles@edu.borlange.se

Jimmy Lind
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Mentor för FT1A
Tel: 0243-22 21 69
jimmy.lind@edu.borlange.se

Jörgen Lindberg
Lärare inom Karosseri
Mentor för FTKAR2 och FTKAR3
jorgen.lindberg@edu.borlange.se

Lars Wahlberg
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Mentor för FT1B
Tel: 070-303 96 47
lars.wahlberg@edu.borlange.se

Leif Resar
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Tel: 0243-745 07
leif.resar@edu.borlange.se

Maria Ljunggren
Lärare inom Lastbil och mobila maskiner
Mentor för FTLAS2 och FTLAS3
Tel: 070-577 92 84
maria.ljunggren@edu.borlange.se

Mikael Nordin
Lärare inom Transport
Mentor för FTTRA3
Tel: 070-367 44 12
mikael.nordin@edu.borlange.se

Nermin Coco
Lärare inom Personbil
Mentor för FTPER2
nermin.coco@edu.borlange.se

Oscar Ekenvik
Lärare inom Transport
Tel: 072-518 92 18
oscar.nygren-ekenvik@edu.borlange.se

Pär Winther
Förstelärare inom Personbil
Mentor för FTPER3
Tel: 076-786 52 51
par.winther@edu.borlange.se

Stefan Nohrstedt
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Mentor för FT1C
Tel: 070-366 07 53
stefan.nohrstedt@edu.borlange.se

Lärare i gymnasiegemensamma ämnen


Annelie Pettersson
Lärare i religion
Tel: 070-202 34 08
annelie.pettersson@edu.borlange.se

Birgitta Damberg
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 0243-748 71
birgitta.strom-damberg@edu.borlange.se

Gabriela Rodriguez
Lärare i engelska
rodgab@edu.borlange.se

Malin Steger
Förstelärare i svenska och religion
Mentor för FT1A
Tel: 070-263 34 98
malin.steger@edu.borlange.se

Malin Sundqvist
Lärare i svenska
Tel: 070-227 95 06
malin.sundqvist@edu.borlange.se

Maria Byström
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 0243-748 71
maria.bystrom@edu.borlange.se

Maria Lindén
Lärare i svenska
Mentor för FT1B
Tel: 070-002 82 29
maria.linden@edu.borlange.se

Mia (Britta-Maria) Eriksson
Lärare i matematik och naturkunskap
Mentor för EE1

Tel: 070-001 75 17  
britta-maria.eriksson@edu.borlange.se

Sofie Damberg
Lärare i matematik och naturkunskap
Tel: 070-231 85 88
sofie.damberg@edu.borlange.se

Thomas Lövgren
Förstelärare i idrott och hälsa
Tel: 0243-748 71
thomas.lovgren@edu.borlange.se


Sidan senast uppdaterad