Den 2-5 november medverkar Borlänge kommun på World Lake Conference i Wuhan i Kina.
Det är kommunalråd Nils Persson som tillsammans med oppositionsråd Lena Reyier-Ingman och Anna Hagberg från Näringslivsenheten reser till Borlänges vänort Wuhan.
Konferensen hålls i år för 13 gången. Temat är hur sjöar och andra vattendrag kan skyddas från skadlig miljöpåverkan. Bland talarna finns bland andra Kinas miljöminister Mr. Zhou Shengxian.
Borgmästarnas forum
– Jag kommer att medverka i Mayors Forum och tala om hur vi jobbar med vatten- och miljövårdsfrågor i Borlänge, säger Nils Persson.
Under besöket kommer Nils, Lena och Anna också att diskutera de många andra projekt som Borlänge driver tillsammans med Wuhan, exempelvis det sociala projektet som startar 1 januari 2010 och pågår tre år framåt.
60 deltar i sociala projektet
Ett 60-tal personer i Borlänge deltar i det sociala projektet, däribland många anställda inom vård och omsorg. Andra deltagare kommer från Landstinget och RSMH, Riksförbundet för social och mental hälsa.
– Det sociala projektet handlar om tillgänglighet, demokrati och jämställdhet, säger Nils Persson. Det ger oss möjlighet att visa vår inställning här i Sverige när det gäller alla människors rätt att ta del av samhällsfrågorna.
Kostnaden för projektet blir 1,5 miljoner kronor. Det bekostas av SIDA, liksom resan till Lake Conference.