Profilbild Aktuellt
Röd profilplatta med två vita hjärtan
Aktuellt

Borlängebilder på Biblioteket

Borlänge i mitten av 1900-talet. Det är Bengt Dahlström kände igen sin taxi på bilden från 1960.temat för en fotoutställning på Biblioteket.

Utställningen arrangeras av Rädda Bildenkommittén som samlat ett femtiotal bilder, främst från 50- och 60-talen.

Många av bilderna visar hur Borlänge byggdes om och hur gamla miljöer ersattes med nya.

Utställningen ger alla som bott i Borlänge någon längre tid möjlighet till igenkännanden, både av miljöer och människor. Redan när bilderna sattes upp samlades många intresserade åskådare som tittade och kommenterade.

Utställningen öppnar 21 december och visas sedan i tre veckor. Därefter planerar Rädda Bildenkommittén att låta den ambulera på äldreboenden och i andra offentliga miljöer.

Rädda Bildenkommitténs fotoutställning.

Ovan: Rädda Bildenkommitténs Olle Stålberg, Bosse Andersson och Sören Nyström. De två kvinnorna på bilden från 60-talet är två välkända Borlängeprofiler: Britta Badman Frank (med korvarna) och Margit Granholm.

Högst upp: Bengt Dahlström kände igen sin egen Dodge Dart taxi (bakom cyklisten) på bilden från Västra porten 1960.

Upp
Uppdaterat eller granskat: 2009-12-18  

Skapad: 2009-12-18 av Jan Lindkvist
Borlänge kommun 781 81 Borlänge Tel: 0243-740 00 Org nr: 212000-2239 E-post: This is a mailto link      
xltw%tzEvzxx%uyKmz}wlyrp6%spvzxx%uyKmz}wlyrp6%sp