Profilbild Aktuellt
Röd profilplatta med två vita hjärtan
Aktuellt arkiv

Konstutställning på biblioteket

Kulturenhetens nästa utställare är Olof Astrup Hällqvist. Han kommer att visa målningar i olja och akryl. Han är uppvuxen i Ramsele och bor numer i Nora. Hällqvist har gått sin utbildning på Hovedskous målarskola i Göteborg och på Konstfack i Stockholm.
 
Han arbetar även med formgivning och som illustratör och har en fil kand i konsthistoria och etnologi. Genom åren har han också genomfört utställningar av olika slag främst för museer och Sveriges hembygdsförbund.
 
Hällqvist har ställt ut både separat och tillsammans med andra och gjort olika utsmyckningar. Han deltar varje år i ”Ljusstråk”, konstrundan i Nora. Hällqvists måleri är traditionellt i grunden men bjuder på nya dimensioner och tankar. Hans motiv växlar mellan det naturrealistiska och halvabstrakta.
 
Utställningen pågår till och med 9 juni och plockas ner 10 juni.
 

 Bild på Det var en sådan dag, målning av Olof Astrup Hällqvist.


Upp
Uppdaterat eller granskat: 2010-04-30  

Skapad: 2010-05-01 av Matti Ståhlberg
Borlänge kommun 781 81 Borlänge Tel: 0243-740 00 Org nr: 212000-2239 E-post: This is a mailto link      
xltw%tzEvzxx%uyKmz}wlyrp6%spvzxx%uyKmz}wlyrp6%sp