En ideell förening behöver egentligen inte registreras men bör vara med i Borlänge kommuns föreningsregister. Föreningens uppgifter kommer därmed finnas som kontaktuppgift i Borlänge kommuns föreningsregister och användas bland annat i Fritid- och Kulturguiden som skickas ut till alla hushåll i kommunen och finns på hemsidan.
Det enda den måste ha är i princip stadgar, styrelse och ett urskiljbart namn.
Om man vill ha ett organisationsnummer (ett slags personnummer för juridiska personer) kan få det genom att kontakta Skatteverket. De vill att man lämnar in stadgar samt protokoll som visar vem/vilka som är firmatecknare för föreningen.
Ofta kan det vara bra för föreningen att bli medlem i något riksförbund, där kan man få hjälp med olika frågor, och ofta kan de erbjuda medlemmarna ytterligare förmåner. Borlänge kommun ställer dessutom som krav ett sådant medlemskap för att föreningen ska ha möjlighet att söka föreningsbidrag.
För att föreningen ska komma igång rekommenderas en kontakt med Borlänge kommuns kultur- och fritidsnämnd. Det kan gälla frågor om lokalupplåtelse, bidrag med mera. Blankett för ny förening finns att hämta till höger.
Medlemsavgift
Medlemsavgiften bestäms av varje enskilt förening och kan därför variera både i storlek och beräkningssätt.