Profilbild Fritid & kultur
Röd profilplatta med två vita hjärtan
Fritid & kultur

Fritidsvaneundersökning om fritidsgårdar

Under hösten 2008 gjordes en fritidsvaneundersökning med inriktning fritidsgårdar. Närmare 400 elever i åk 8-9 på Borlänges högstadieskolor fick svara på en enkät om sina fritidsvanor. Dessutom deltog ca 150 ungdomar, som besöker fritidsgårdar regelbundet, i en liknande undersökning men med betoning på frågor om verksamheten på fritidsgården.
 
Resultatet i korthet:
  • Ungdomarna umgås med sina kompisar till största del hemma hos varandra. Flickorna ses gärna också på stan eller köpcentrum medan pojkarna också ses i föreningslivet.
  • 53 % av ungdomarna uppger att de deltar i föreningslivet och då oftast i en idrottsförening. Minst angelägen är man att delta i en politisk förening.
  • De allra flesta ungdomar uppger att de har det ganska bra eller mycket bra på sin fritid.
  • Om ungdomarna själva får välja fritidssysselsättning så umgås de helst med kompisar. Flickorna uppger dessutom att de helst shoppar eller surfar på nätet medan pojkarna spelar data/TV-spel eller surfar på nätet.
  • 18 % av ungdomarna uppger att de ofta eller ibland besöker en fritidsgård

För att se vad ungdomar som besöker våra kommunala 
fritidsgårdar tycker om verksamheten se under länken "kvalitetsmätning fritidsgårdar"

 

Upp
Uppdaterat eller granskat: 2009-08-19 av Josefine Jonsson

Skapad: 2009-07-08 av Josefine Jonsson
  • Josefine Jonsson
  • kvalitetsutvecklare Kultur- och fritidsnämnden
  • Tel: 0243-665 42
  • E-post
Mer information:
Borlänge kommun 781 81 Borlänge Tel: 0243-740 00 Org nr: 212000-2239 E-post: This is a mailto link      
xltw%tzEv%uw%t%u}jq}t%tto%sylxyopyKmz}wlyrp6%spxltw%tzEvzxx%uyKmz}wlyrp6%spvzxx%uyKmz}wlyrp6%sp