Profilbild Jussi Björlingmuseet
Röd profilplatta med två vita hjärtan
Jussi Björlingmuseet

Framträdanden totalt: Årsvis statistik

3003 framträdanden av Jussi Björling är kända och daterade (juli 2010). Av dessa sjöng han 955 gånger som barn tillsammans med fadern (fram till 1926) och bröderna, 2048 gånger som tenor.
 
Dessa siffror innefattar operaföreställningar (Cavalleria rusticana och Pajazzo under samma kväll har räknats som två fremträdanden), konserter, solistuppträdanden, radioprogram (även utan publik i studion) och medverkan i sångprogram av olika slag. Av det totala antalet avser 931 kompletta operor.
 

Statistik med uppgifter om museets dokumentation

För en årsvis statistik över Jussis framträdanden, som även har uppgifter om museets dokumentation av dem, se vidare under "Mer information" till höger ovan. 
 

Hör av er!

Jussi Björlingmuseet arbetar kontinuerligt med att framställa en så komplett kronologi som möjligt över Jussis framträdanden och samla information om dem. Denna information är tillgänglig för alla museets besökare. Vi är tacksamma om ni kontaktar oss om ni har något att berätta eller äger program eller annan dokumentation.
 
Upp
Uppdaterat eller granskat: 2010-08-06  

Skapad: 2005-09-19 av Harald Henrysson
  • Jussi Björlingmuseet
  • Borganäsvägen 25
  • 784 33 Borlänge
  • Visa på karta:
  • Karta [Nytt fönster]
  • Jan-Olof Damberg
  • Museichef
  • Tel: 0243-742 40
  • E-post
Mer information:

Borlänge kommun 781 81 Borlänge Tel: 0243-740 00 Org nr: 212000-2239 E-post: This is a mailto link      
xltw%tzEu%u%s%stmuz}wtyrx%u%spp%tKmz}wlyrp6%spxltw%tzEu%u%s%stmuz}wtyrx%u%spp%tKmz}wlyrp6%spxltw%tzEvzxx%uyKmz}wlyrp6%spvzxx%uyKmz}wlyrp6%sp