Biträdande enhetschef
Anne Söderberg
0243-736 82
Dela sidan på sociala medier

Fältgruppen i Borlänge

I Borlänge finns det tio fältassistenter. De jobbar utifrån varsin skola, både på grundskola och gymnasiet, samt även ute på fältet på helger och vid andra "heta" tillfällen.

Fältgruppens huvudsakliga uppdrag är arbeta förebyggande bland barn och ungdomar för att upptäcka och förhindra begynnande kriminalitet, missbruk, mobbing och andra negativa yttringar.

De flesta av fältassistenterna finns även på Facebook och andra sociala medier och du som barn, ungdom och förälder kan nå oss även där. Du söker på ordet Fältassistent (på Facebook), så kommer vi upp i sökfältet. 

Fältschema med vilka som jobbar på helger och större helger finns i menyn till höger. Under helger som fältassistenterna jobbar så kan man alltid nå oss på följande telefonnummer: 072-573 54 46.

Fältgruppens arbete inom skolan:

Fältgruppen har tät samverkan med bland andra: 

Kompetenser som finns inom Fältgruppen

Kontakta oss


Hjalle Östman
Enhetschef
070-692 29 55
hjalle.ostman@borlange.se

Anne Söderberg
Bitr. Enhetschef
0243-73682
anne.soderberg@borlange.se

Anna Björkman
Gylle Skola
070-366 52 91
anna.bjorkman@borlange.se

Dan Vikberg
Ornäs Skola
070-212 06 32
dan.vikberg@borlange.se

Ehsan ”Poya” Arefinejad
Domnarvets Skola
070-223 86 34
ehsan.arefinejad@borlange.se

Jamal Mohammed
Maserhallen
070-043 74 46
jamal.mohammed@borlange.se

Johanna Thimerdal
Nygårdsskolan
070-327 50 87
johanna.thimerdal@borlange.se

Kevin Ferguson
Tjärna Ängsskolan / Solängskolan
070-327 51 28
kevin.ferguson@borlange.se

Reza Arefinejad
Maserskolan
070-393 13 24
reza.arefinejad@borlange.se

Tobias Persson
Gymnasieskolan
070-275 74 06
tobias.persson@borlange.se

Veronica Westerholm
Forssaklackskolan
070-273 29 ­­­­53
veronica.westerholm@borlange.se


Sidan senast uppdaterad