Borlänge kommuns logotyp

Ljungbergsgymnasiet

Kontakta oss

På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till skolans expedition och till personal på Ljungbergsgymnasiet.

Telefon expedition: 0243-748 86
Fax: 0243-749 78

Postadress:
Ljungbergsgymnasiet
781 81 Borlänge

Besöksadresser:
Röda vägen 56 (Erikslundsgymnasiet)
Utanforsvägen 3 (Hushagsgymnasiet)
Fågelmyravägen 4 (Kråktorp)

Personalen på Ljungbergsgymnasiet listas här i alfabetisk ordning utifrån förnamn (inom respektive kategori).

Personal inom administration och elevhälsa

Annelie Andersson
Schemaläggare, taxisamordnare
Tel: 0243-748 78
annelie.andersson1@borlange.se

Annelie Rahm
Skolsköterska
Tel: 0243-742 17
annelie.rahm@borlange.se

Carina Bergström
Specialpedagog
Tel: 070-221 66 75
carina.bergstrom@borlange.se

Inger Wallner
Skoladministratör
Tel: 0243-748 86
inger.wallner@borlange.se

Kristina "Kicki" Bäckman
Biträdande rektor
Tel: 0243-663 36
kristina.backman@borlange.se

Lars Gyllenstein
IT-tekniker
Tel: 070-557 23 49
lars.gyllenstein@borlange.se

Mia Runnholm
Studie- och yrkesvägledare
Tel: 0243-745 76
mia.runnholm@borlange.se

Micael Wåhlström
Rektor
Tel: 0243-663 35
mikael.wahlstrom@borlange.se

Mikael Jansson
Vaktmästare
Tel: 070-266 43 67
mikael.jansson@borlange.se

Yvonne Lindén
Skolkurator
Tel: 0243-746 82
yvonne.linden@borlange.se

Lärare och övrig personal på programmen

Anders Noremo
Lärare (Hantverk och produktion - trä)
Tel: 070-633 54 02
anders.noremo@borlange.se

Ann-Christin Kaustinen
Klassassistent
ann-christin.kaustinen@borlange.se

Birgitta Gran
Lärare/specialpedagog (Individuella programmet)
Tel: 070-585 95 51
birgitta.gran@borlange.se

Christina "Tina" Alm
Klassassistent
christina.alm@borlange.se

Christina "Tina" Rosén
Lärare (Samhälle, natur och språk)
Tel: 070-286 30 65
christina.rosen@borlange.se

Elin Fält
Lärare
elin.falt@borlange.se

Eva André
Klassassistent
eva.andre@borlange.se

Eva Nygård
Lärare
073-585 77 74
eva.nygard@borlange.se

Fanny Lövgren
Idrottslärare
Tel: 0243-748 71 (Vallenhallens lärarrum)
fanny.lovgren@borlange.se

Gunilla Eriksson
Klassassistent + cafeteriaansvarig
Tel: 0243-743 06
gunilla.eriksson@borlange.se

Gunilla Simes
Lärare (Skog, mark och djur)
Tel: 070-270 20 91
gunilla.simes@borlange.se

Helena Alenryd
Lärare
helena.alenryd@borlange.se

Johan Hillerström
Lärare (Individuella programmet)
Tel: 073-836 22 77
johan.hillerstrom@borlange.se

Jonas Hellström
Lärare (Hantverk och produktion)
Tel: 070-558 80 21
jonas.hellstrom@borlange.se

Karin Norberg
Lärare (Individuella programmet)
Tel: 070-222 52 02
karin.norberg@borlange.se

Kia Lövgren
Lärare (Administration, handel och varuhantering)
Tel: 070-305 08 36
christina.lovgren@borlange.se

Kicki Bergsten
Ansvarig för revyresan (Estetiska verksamheter)
kicki.bergsten@borlange.se

Lars Gyllenstein
Lärare (Administration, handel och varuhantering)
Tel: 070-557 23 49
lars.gyllenstein@borlange.se

Lovisa Jensen
Lärare
lovisa.jensen@borlange.se

Malin Hedin
Lärare
malin.hedin@borlange.se

Malin J Gustafsson
Lärare (Administration, handel och varuhantering)
Tel: 0243-749 23
malin.gustafsson1@borlange.se

Marcus Persson
Idrottslärare
Tel: 0243-748 71 (Vallenhallens lärarrum)
marcus.persson@borlange.se

Maria Gyllenstein
Klassassistent
maria.gyllenstein@borlange.se

Marie Zetterberg
Lärare (Individuella programmet)
Tel: 070-516 64 01
marie.zetterberg@borlange.se

Mia Björklund
Lärare (Hälsa, vård och omsorg)
Tel: 070-370 04 47
annamaria.bjorklund@borlange.se

Nancy Hjärtström
Lärare (Hotell, restaurang och bageri)
nancy.hjartstrom@borlange.se
073-054 66 33

Per Brodin
Lärare
per.brodin@borlange.se

Per-Inge Ljungdahl
Lärare (Estetiska verksamheter)
Tel: 070-264 77 10
per-inge.ljungdahl@borlange.se

Peter Östberg
Elevassistent
peter.ostberg@borlange.se

Priscilla Åhlen
Lärare
priscilla.sundqvist@borlange.se

Royne Andersson
Klassassistent
royne.andersson@borlange.se

Thomas Larsen
Klassassistent + cafeteriaansvarig
thomas.engstrom@borlange.se

Personal på elevhem

Agneta Olsson
Vårdare
agneta.olsson@borlange.se

Eva Jakobsson
Vårdare
eva.jakobsson@borlange.se

Magnus Ödmark
Vårdare
magnus.odmark@borlange.se

Mona Sjögren
Vårdare
mona.sjogren@borlange.se