Borlänge kommun
Servicecenter
telefon: 0243 - 740 00
Telefontid: 08:00-16:30, måndag - fredag.
Dela sidan på sociala medier
Smartphone i händer - närbild

Kontakta oss

Telefon expedition: 0243-745 72
Fax: 0243-749 78

Postadress:
Erikslundsgymnasiet
781 81 Borlänge

Besöksadress:
Röda vägen 56
784 30 Borlänge

Här hittar du kontaktuppgifter till personalen på Erikslundsgymnasiet. Inom varje kategori står lärarna/personalen sorterade i alfabetisk ordning utifrån förnamn.

Personal inom administration och elevhälsa

Anna Torssander
Rektor
Tel: 0243-665 27
anna.torssander@borlange.se

Annelie Pettersson
Biträdande rektor
Tel: 0243-740 78
annelie.pettersson@borlange.se

Johanna Thimerdal
Fältassistent
070-327 50 87

Karin Backström
Skoladministratör
Tel: 0243-745 72
karin.backstrom@borlange.se

Kristina Österberg
Studie- och yrkesvägledare
Tel: 0243-745 02
kristina.osterberg1@borlange.se

Lisa Ullman
Skolkurator
Tel: 070-246 95 31
lisa.ullman@borlange.se

Mikael Jansson
Vaktmästare
Tel: Tel: 070-266 43 67
mikael.jansson@borlange.se

Patrik Unné
Specialpedagog
Tel: 070 - 243 64 39
patrik.unne@borlange.se

Tobias Persson
Fältassistent
070-275 74 06

Ulla Boström
Skolsköterska
Tel: 0243-744 94
ulla.bostrom@borlange.se

Torleif "Totto" Jansson
Logistiker
Tel: 0243-665 17torleif.jansson@borlange.se

Lärare inom El- och energiprogrammet

Bengt Stöffling
Lärare i elteknik
Mentor för EEELT2
Tel: 072-549 17 34
bengt.stoffling@borlange.se

Mikael Eriksson
Lärare i el/automation
Mentor för EEAUT2 och EEAUT3
Tel: 0243-661 17
mikael.eriksson@borlange.se

Roger Andersson
Lärare i elteknik
Mentor för EEELT3
Tel: 0243-759 16
roger.andersson@borlange.se

Thomas Larsson
Lärare i elteknik/årskurs 1
Mentor för EE1
Tel: 070-584 81 04
thomas.larsson@borlange.se

Lärare inom Fordons- och transportprogrammet

Anders Wennman
Lärare inom Transport
anders.wennman@borlange.se

Jens Walles
Lärare inom Transport
Mentor för FTTRA3
Tel: 072-558 61 35
jens.walles@borlange.se

Jimmy Lind
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Mentor för FT1A
Tel: 0243-22 21 69
jimmy.lind@borlange.se

Jörgen Lindberg
Lärare inom Karosseri
Mentor för FTKAR2 och FTKAR3
jorgen.lindberg@borlange.se

Lars Wahlberg
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Tel: 070-303 96 47
lars.wahlberg@borlange.se

Leif Resar
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Tel: 0243-745 07
leif.resar@borlange.se

Maria Ljunggren
Lärare inom Lastbil och mobila maskiner
Mentor för FTLAS2 och FTLAS3
Tel: 070-577 92 84
maria.ljunggren@borlange.se

Mikael Nordin
Lärare inom Transport
Tel: 070-367 44 12
mikael.nordin@borlange.se

Nermin Coco
Lärare inom Personbil
Mentor för FTPER3
nermin.coco@borlange.se

Oscar Ekenvik
Lärare inom Transport
Mentor för FTTRA2 
Tel: 072-518 92 18
oscar.ekenvik@borlange.se

Pär Winther
Förstelärare inom Personbil
Mentor för FTPER2
Tel: 076-786 52 51
par.winther@borlange.se

Stefan Nohrstedt
Lärare i fordonsteknik, årskurs 1
Mentor för FT1B
Tel: 070-366 07 53
stefan.nohrstedt@borlange.se

Lärare i gymnasiegemensamma ämnen

Birgitta Damberg
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 072 - 234 14 28
birgitta.damberg@borlange.se

Catarina Lilliehöök
Lärare i svenska, historia och samhällskunskap

Anna Lidwall
Gymnasielärare SVE/SO
Tel: 072 - 453 50 90
anna.lidwall@borlange.se

Malin Mårtensson
Lärare i engelska
malin.martensson@borlange.se

Malin Sundqvist
Lärare i svenska
Tel: 070-227 95 06
malin.sundqvist@borlange.se

Maria Byström
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 076 - 822 21 92
maria.bystrom@borlange.se

Maria Lindén
Lärare i svenska
Mentor för FT1B
Tel: 070-002 82 29
maria.linden@borlange.se

Marléne Heiden
Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska
Mentor för FT1A
marlene.heiden@borlange.se

Mia (Britta-Maria) Eriksson
Lärare i matematik och naturkunskap
Mentor för EE1

Tel: 070-001 75 17  
britta-maria.eriksson@borlange.se

Nils-Erik Eriksson
Speciallärare (matematik och naturkunskap)
Tel: 072 - 249 63 94
nils-erik.eriksson@borlange.se  

Sofie Damberg
Lärare i matematik och naturkunskap
Tel: 070-231 85 88
sofie.damberg@borlange.se

Thomas Lövgren
Förstelärare i idrott och hälsa
Tel: 070 - 209 09 33
thomas.lovgren@borlange.se

Sidan senast uppdaterad