Rektor och undervisningslogistiker
Hans Carlsson
0243-747 18
Skoladministratör
Monika Nyman
0243-744 95
Dela sidan på sociala medier

Kontakta oss

Telefon expedition: 0243-744 95

Telefonnummer till sjukanmälan för skolans elever: 0515-436 23

Postadress:
Soltorgsgymnasiet
Borlänge Gymnasieskola
781 81 Borlänge

Besöksadress:
Masergatan 20
784 40 Borlänge


Här nedanför finner du kontaktuppgifter till personalen på Soltorgsgymnasiet. Inom varje kategori står personalen i alfabetisk ordning utifrån förnamn.

Lärare A - Ö

Anders Blomström
svenska, historia
0243-748 59
anders.blomstrom@soltorgsgymnasiet.se

Anette Sund
svenska, tyska
0243-748 59
anette.sund@soltorgsgymnasiet.se

Anita Mikaelsson
svenska, engelska
0243-748 59
anita.mikaelsson@soltorgsgymnasiet.se

Anneli Benneborg Larsson
historia, filosofi, psykologi, engelska
anneli.benneborg@soltorgsgymnasiet.se

Annika Jansdotter
svenska, engelska
0243-747 46
annika.jansdotter@soltorgsgymnasiet.se

Carina Ek
kemi, matematik
0243-662 46
carina.ek@soltorgsgymnasiet.se

Carina Östman
idrott, biologi, naturkunskap
0243-662 46
carina.ostman@soltorgsgymnasiet.se

Caroline Broberg
Tjänstledig
spanska, svenska
0243-748 59
caroline.broberg@soltorgsgymnasiet.se

Cecilia Karlberg
svenska, historia, geografi, samhällskunskap
0243-748 59
cecilia.karlberg@soltorgsgymnasiet.se

Elisabeth Sandberg
svenska
0243-748 59
elisabeth.sandberg@soltorgsgymnasiet.se

Emma Solum Holst
franska, engelska
emma.solum@soltorgsgymnasiet.se

Erik Sundberg
dataämnen
0243-740 42
erik.sundberg@soltorgsgymnasiet.se

Ingvar Pettersson
historia,samhällskunskap
0243-748 59
ingvar.pettersson@soltorgsgymnasiet.se

Jan Sims
kemi, matematik
0243-662 46
jan.sims@soltorgsgymnasiet.se

Jesper Elsander
teknik
jesper.elsander@soltorgsgymnasiet.se

Jinan Hussein
fysik, matematik
0243-742 80
jinan.hussein@soltorgsgymnasiet.se

Joakim Olsson
svenska, engelska
0243-748 59
joakim.olsson@soltorgsgymnasiet.se

Kalle Zidén
teknik
kalle.ziden@soltorgsgymnasiet.se

Karin Källberg
digitalt skapande
0243-740 42
karin.kallberg@soltorgsgymnasiet.se

Karolin Boberg Grelsson
matematik, fysik
0243-742 80
karolin.grelsson@soltorgsgymnasiet.se

Kennet Nordin
fysik, matematik
kennet.nordin@soltorgsgymnasiet.se

Kristina Hallerstig-Erikson
svenska, engelska
0243-748 59
kristina.hallerstig@soltorgsgymnasiet.se

Lars-Göran Siljeholm
svenska, religion
0243-748 59
lars-goran.siljeholm@soltorgsgymnasiet.se

Magdalena Hansson
kemi, naturkunskap, matematik
0243-662 46
magdalena.hansson@soltorgsgymnasiet.se

Malin Sandström
engelska, svenska
0243-747 46
malin.sandstrom@soltorgsgymnasiet.se

Maria Meurk
matematik, fysik, UF
0243-664 14
maria.meurk@soltorgsgymnasiet.se

Mats Eriksson
svenska
0243-748 59
mats.eriksson@soltorgsgymnasiet.se

Mats Loman
samhällskunskap, historia
0243-748 59
mats.loman@soltorgsgymnasiet.se

Mikael Backolars
kemi, matematik, teknik
0243-662 46
mikael.backolars@soltorgsgymnasiet.se

Mimmi Öckerman
fysik, matematik
0243-666 32
mimmi.ockerman@soltorgsgymnasiet.se

Niklas Biller
samhällskunskap, historia
0243-748 59
niklas.biller@soltorgsgymnasiet.se

Patrik Grip Jansson
multimedia, dataämnen
0243-747 46
patrik.grip@soltorgsgymnasiet.se

Per-Fredrik Hallmans
matematik, fysik
0243-742 80
per-fredrik.hallmans@soltorgsgymnasiet.se

Petter Karlsson
teknik, fysik, matematik
petter.karlsson@soltorgsgymnasiet.se

Philip Landström
engelska
0243-747 46
philip.landstrom@soltorgsgymnasiet.se 

Pia Birkebæk
fysik, matematik
0243-743 66
pia.birkebaek@soltorgsgymnasiet.se

Sandra De Freitas
spanska
sandra.de.freitas@soltorgsgymnasiet.se

Sophie Yvert-Hamon
Tjänstledig
franska
0243-748 59
sophie.hamon@soltorgsgymnasiet.se

Staffan Eriksson
matematik, idrott
0243-662 14
staffan.eriksson@soltorgsgymnasiet.se

Susanne Larsson
matematik, fysik
0243-749 34
susanne.larsson@soltorgsgymnasiet.se

Tomas Sundqvist
kemi, matematik
0243-662 46
tomas.sundqvist@soltorgsgymnasiet.se

Tommy Gustavsson
dataämnen
0243-740 41
tommy.gustavsson@soltorgsgymnasiet.se

Ulf Engström
matematik, fysik
0243-664 14
ulf.engstrom@soltorgsgymnasiet.se

Veronica Lindh
Tjänstledig
samhällskunskap, religion
0243-748 59
veronica.lindh@soltorgsgymnasiet.se

Åsa Sjödin
biologi, idrott och hälsa
0243-662 46
asa.sjodin@soltorgsgymnasiet.se

Övrig personal A – Ö

Anita Brandt
Biträdande rektor
0243-759 65
anita.brandt@borlange.se

Catarina Linnteg
Skolsköterska
0243-748 05
catarina.linnteg@borlange.se

Hans Carlsson
Rektor, logistiker
0243-747 18
hans.carlsson@borlange.se

Helena Eriksson Lillevold
Bibliotekarie
0243-749 98
helena.lillevold@borlange.se

Helene Frej
Kurator
070-252 65 40
helene.frej@soltorgsgymnasiet.se

Jenny Hansson
Studie- och yrkesvägledare
0243-740 43
jenny.hansson1@borlange.se

Johanna Thimerdal
Fältassistent
070-327 50 87
johanna.thimerdal@borlange.se

Monika Nyman
Skoladministratör
0243-744 95
monika.nyman@borlange.se

Nicklas Persson
Vaktmästare
073-719 00 32
nicklas.persson@soltorgsgymnasiet.se

Susanne Blomkvist
Cafeteriaföreståndare
0243-741 53
susanne.blomkvist@soltorgsgymnasiet.se

Tobias Persson
Fältassistent
070-275 74 06
tobias.persson@borlange.se

 

Sidan senast uppdaterad