Borlänge kommuns logotyp

Student 2026

Den 12 juni tar Borlänges gymnasietreor studenten. Du som har en student att fira eller bara vill ta del av festligheterna – välkommen!

På studentdagens morgon/förmiddag samlas avgångseleverna med sina mentorer. Utspringet sker sedan klassvis från och med den tid som anges nedan.

Studenten fredag 12 juni – tider för utspring

  • Soltorgsgymnasiet: kl.10.50 - marsch från Galaxen till Soltorgsparken. Mottagning för släkt och vänner 11.15 i Soltorgsparken
  • Alice Lundsgymnasiet 12.00-12.30
  • NTI-gymnasiet: kl. 12.00, Jussi Björlings torg
  • Realgymnasiet: kl.12.15, Sveatorget
  • Rytmus kl.12.00, Skolans innergård
  • Hushagsgymnasiet: kl.12.00
  • Ljungbergsgymnasiet: kl.10.00 vid Domnarvsgården

Mösspåtagning, fredag 29 maj

Ta chansen att se studentparaden som går från Cozmoz till Liljeqvistska parken med start cirka kl. 13:15, fredagen den 29 maj. Programmet på Liljeqvistska parken börjar cirka 13:30, med tal och musik.

Om man vill följa paraden gör man det bäst från Stationsgatan och Borganäsvägen och det går bra att följa med in i parken.

Vill du se den samlade skaran studenter från alla gymnasieskolor i Borlänge? Välkommen!

Kom i god tid och visa hänsyn

Det kan bli mycket folk vid utspringet, så tänk gärna på detta om du ska ta emot och uppvakta en student:

  • Var ute i god tid.
  • Kom gärna överens i förväg ungefär var på skolgården ni kommer att stå.
  • Om ni står nära entrén där studenterna springer ut, visa hänsyn och gå åt sidan när ni "hittat varandra". På så sätt kan de som fortfarande väntar på "sin" student komma närmare.

Studentflak

Efter utspringet blir det kortege med studentflak genom centrala Borlänge.