
Lek en bok - årskurs 1
Nyligen gavs boken Lek en bok ut av forskare och pedagoger på Stockholms universitet. Den ger konkreta tips och upplägg på hur läsning i en barngrupp kan fördjupas genom lek, drama och gestaltning.
Nu erbjuder vi workshops med klasser och grupper i skola och förskola samt kompetensutveckling för er pedagoger, med upplägg direkt från boken som ni enkelt kan bygga vidare på eller inspireras av.
Välj om ni vill bjuda in dramapedagog från Asken till besök i er klass eller om ni själv vill delta på kompetensutvecklingen, eller både ock! Datum och annan information ser ni nedan. Vill ni boka besök av dramapedagog behöver ni dessutom välja en bok att arbeta utifrån från listan nedan - den kan med fördel läsas innan besöket men det är inte ett måste.
Gittan och älgbrorsorna av Pija Lindenbaum
Lilla spöket Laban av Inger och Lasse Sandberg
Molnbullar av Baek Heena
Monster och spöken på äventyr av Alexander Jansson
Nils Karlsson Pyssling av Astrid Lindgren
Sandvargen av Åsa Lind
Kompetensutveckling på Kulturcentrum Asken, Borganäsvägen 43:
Tisdag 3/3 klockan 15.30-17.30
Målgrupp: årskurs 1
Dagar: Måndagar veckorna 10-14
Måndag - onsdag vecka 18, 19, 20
Tid: Enligt överenskommelse
Tidsåtgång: 1 tillfälle, 45-60 minuter
Plats: På er skola, fri golvyta
Max antal: En klass
Senast anmälningsdag: fredag 9/1
Anmälan och frågor: asa.backeus@borlange.se
- Åsa Backéus Dramapedagog Telefon: 73706 E-post: asa.backeus@borlange.se Kontakta Åsa Backéus via formulär

Skriv ut