
Gycklarföreställning med Arkadia
Arkadia har mångårig erfarenhet av att underhålla på festivaler och andra event och är aktuell på SVT, Gröna Lund och andra stora scener. Arkadia är Svensk Mästare i Scenmagi 2018 & 2022 samt Svensk Mästare i Barntrolleri 2018 & 2022. Nu är han tillbaka på Borlänges skolgårdar!!
I Arkadias skolföreställning Arkadia ser rött får publiken ta del av konster som får dem att växla mellan att hålla andan och skratta så tårarna rinner ner för byxorna. I ett högt tempo presenteras sluga trolleritrick, fantasifulla berättelser och livsfarliga stunts. Publiken spelar en aktiv roll i de olika numren och får delta såväl från publikplatserna som uppe på scen. Teman som berörs är: lek, mod, fantasi och samarbete.
OBS! För att så många som möjligt ska få del av föreställningen önskar vi att ni anmäler intresse arbetslagsvis eller stadievis istället för klassvis.
Temat JAG i världen, kopplar till barnkonventionen, framtidstro och självkänsla. Varje insats utformas i temat genom olika konstuttryck och insatserna krokar arm med läroplanen.
Målgrupp: årskurs F-3
Dagar: måndag-torsdag vecka 20
Tidsåtgång: 30 minuter
Tid: efter överenskommelse
Publikantal: Ganska många! Men det beror på hur publikplatsen ser ut. Om det finns någon form av sluttning som publikplats kan fler se bra.
Plats: På er skolgård: Plant underlag som spelplats, gärna gräs om möjligt.
Sista anmälningsdag: torsdag, 17 april
Frågor och anmälan: asa.backeus@borlange.se
- Åsa Backéus Dramapedagog Telefon: 73706 E-post: asa.backeus@borlange.se Kontakta Åsa Backéus via formulär