Borlänge kommuns logotyp

Politiska partier

I kommunfullmäktige är nio partier representerade den här mandatperioden.

Centerpartiet

Centerpartiet har fem mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare är Karin Örjes, karin.orjes@borlange.se

Centerpartiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Liberalerna

Liberalerna har tre mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Monica Lundin, monica.lundin@borlange.se

Liberalerna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kristdemokraterna

Kristdemokraterna har tre mandat i kommunfullmäktige. 

Gruppledare i kommunfullmäktige är Jonas Hillerström, jonas.hillerstrom@borlange.se

Kristdemokraterna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Miljöpartiet de gröna

Miljöpartiet de gröna har två mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Ahmed Abdiqadir, abdiqadir.ahmed@borlange.se

Miljöpartiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Moderata samlingspartiet

Moderata samlingspartiet har tio mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Ulrik Bergman, ulrik.bergman@borlange.se

Moderaterna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Omsorg för alla

Omsorg för alla har ett mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Nicole Skoglund, nicole.skoglund@borlange.se

Socialdemokraterna

Socialdemokraterna har 20 mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Mari Jonsson, mari.jonsson@borlange.se

Socialdemokraterna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna har 10 mandat i kommunfullmäktige.

Gruppledare i kommunfullmäktige är Kent Forschner-Hell, kent.forschner-hell@borlange.se

Sverigedemokraterna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Vänsterpartiet

Vänsterpartiet har fem mandat i kommunfullmäktige. 

Gruppledare i kommunfullmäktige är Rikard Rudolfsson, rikard.rudolfsson@borlange.se

Vänsterpartiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna, Miljöpartiet och Omsorg för alla bildar politisk majoritet i Borlänge kommun.