Servicecenter
Telefon: 0243-740 00 (8-16.30 måndag-fredag)
Besök: Stadshuset, Röda vägen 50 (8-16 måndag-fredag)
Post: Borlänge kommun, 781 81 Borlänge
Dela sidan på sociala medier

Politiska partier

I kommunfullmäktige är nio partier representerade den här mandatperioden.

Centerpartiet

Centerpartiet har fem mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare är Karin Örjes, karin.orjes@borlange.se
Länk till Centerpartiets hemsida

Liberalerna

Liberalerna har tre mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Monica Lundin, monica.lundin@borlange.se
Länk till Liberalernas hemsida
 

Kristdemokraterna

Kristdemokraterna har tre mandat i kommunfullmäktige. 
Gruppledare i kommunfullmäktige är Jonas Hillerström, jonas.hillerstrom@borlange.se
Länk till Kristdemokraternas hemsida
 

Miljöpartiet de gröna

Miljöpartiet de gröna har två mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Ahmed Abdiqadir, abdiqadir.ahmed@borlange.se
Länk till Miljöpartiets hemsida

Moderata samlingspartiet

Moderata samlingspartiet har tio mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Agneta Nyvall, agneta.nyvall@borlange.se
Länk till Moderaternas hemsida

Omsorg för alla

Omsorg för alla har ett mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Nicole Skoglund, nicole.skoglund@borlange.se

Socialdemokraterna

Socialdemokraterna har 20 mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Mari Jonsson, mari.jonsson@borlange.se
Länk till Socialdemokraternas hemsida

Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna har 10 mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Kent Forschner-Hell, kent.forschner-hell@borlange.se
Länk till Sverigedemokraternas hemsida
 

Vänsterpartiet

Vänsterpartiet har fem mandat i kommunfullmäktige. 
Gruppledare i kommunfullmäktige är Rikard Rudolfsson, rikard.rudolfsson@borlange.se
Länk till Vänsterpartiets hemsida

Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna, Miljöpartiet och Omsorg för alla bildar politisk majoritet i Borlänge kommun.

 

Sidan senast uppdaterad