Borlänge kommuns logotyp

Övertygande röster i Ettornas kör

Uppdelat på två konserter och uppbackade av orkester från Musikskolan sjöng cirka 500 förstaklassare från Borlänges skolor med en sådan inlevelse att hela Galaxen fylldes av framtidstro.

Ettornas kör är en del av ”Skapande skola”, ett statsbidrag för att integrera konst och kultur i grundskolan. Barnen sjöng bland annat specialskriven musik av sångpedagog Milla Last, på temat JAG i världen som kopplar till barnkonventionen, framtidstro och självkänsla.

Barnen har övat flitigt under vårterminen, två gånger med musikpedagog från Kulturcentrum Asken och så själva tillsammans med sina lärare. Rörelser och texter framfördes med stor inlevelse.

– Musiken är skriven för att passa barnens röster. Det gör att alla kan ta i ordentligt och hitta den där härliga känslan av att sjunga fullt ut. Det är viktiga budskap i texterna och vi har pratat om hur vi kan använda kroppsspråket för att dela med oss av en känsla, säger Malin Andersson som är musikpedagog och som övat med alla klasser.

Arrangör var Kulturcentrum Asken och Musikskolan Borlänge. Ivrigt påhejande publik var förskoleklasser från de medverkande skolorna.