
Gyllegården firade med färgrik höstlunch
Mustig höstsoppa, biffar med kantarellsås och blåbärspannacotta som avslutning. När offentliga måltidens dag firades på Gyllegården var det en höstlig färgrik trerättersmeny som överraskade de boende till lunch.
– Det här är väldigt uppskattat. Det är så trevligt och roligt när de ordnar sådant här åt oss, säger Kerstin Sten Floding boende på Gyllegården.
Den tredje torsdagen i oktober varje år firas offentliga måltidens dag. Dagen instiftades1999 av Måltidsakademien med målet att uppmärksamma måltiderna inom förskola, skola och vård och omsorg.

"Det är roligt att personalen gör sådana här trevliga saker för oss" säger Kerstin Sten Floding som bott på Gyllegården i drygt två år.
Plockat löv och kastanjer
När årets Offentliga måltidens dag skulle firas på Gyllegården, började förberedelserna redan dagen innan.
– Igår var vi ute tillsammans med några boende och plockade löv, kastanjer och kottar som vi sedan har dekorerat borden med, säger Kerstin Andersson, undersköterska Gyllegården.

Kerstin Andersson, undersköterska Gyllegården, har tillsammans med några boenden plockat de höstlöv och kastanjer som borden är dekorerade med.
"Personalen är fantastisk"
Mitt bland de egenplockade höstdekorationerna som lyser upp borden i orange och brandgult serveras dagens trerättersmeny. En meny bestående av rotfruktssoppa till förrätt, biffar med kantarellsås, rotsaksgratäng och grönsaker till huvudrätt och en blåbärspannacotta till efterrätt. Personalen serverar bubblande päron- eller äppledryck i vinglas och musik strömmar lågmält ut ur högtalarna.

"Personalen här är väldigt fin. De gör allt för att det ska vara trivsamt och bra", säger Laila Norelius boende på Gyllegården.
– De är fantastiska alla som jobbar här för de ordnar så mycket trevligt. Jag har varit med på kräftskiva, surströmmingsfest och i december är det Nobeldagen. De gör allt de kan för att det ska vara trivsamt och bra, säger Laila Norelius som bott på Gyllegården sedan boendet öppnade sommaren 2023.
Kerstin Andersson fyller på mer äppeldryck till en av de boende.
– Det här är ju deras hem nu, och vi vill göra det fint och mysigt för dem så ofta vi kan, säger hon.


Skriv ut