Borlänge kommun

Genom att väva in egna upplevelser och relatera till behov hos äldre släktingar, syskon och djur har eleverna i klass 5a på Gylle skola skapat ett prisat samhälle i Minecraft.
Över 6500 elever över hela landet har utforskat frågan: Hur bygger vi ett samhälle där alla känner sig delaktiga och välkomna? Bakom konceptet Skolhackathon står utbildningsorganisationen Ung Företagsamhet och Svenska Science Centers.
Utifrån årets tema HavenCraft (”fristad” kombinerat med ”skapande”) har medverkande klasser, bland annat alla femmor på Gylle skola, byggt ett samhälle där trygghet, omtanke och innovation står i centrum.
Utifrån ett färdigt koncept har eleverna under hösten lagt mycket tid på att diskutera, planera och sedan bygga sitt samhälle. För att få plats med alla önskade delar på begränsad yta har eleverna fått hitta samarbeten mellan samhällsgrupper. Många av idéerna kommer från egna erfarenheter och upplevelser kring vad som blir bäst för alla.
För två veckor sedan stod det klart att 5A skulle få representera Dalarna efter sin seger i den regionala tävlingen. Efter presentationen i den nationella finalen utsågs klassen som vinnare av hela tävlingen.
— Man är så stolt så att man spricker! Jag är imponerad över deras sätt att ta sig an något så komplicerat som samhällsstruktur. Det är många olika förmågor som tränats och utmanats i det här projektet som varit starkt kopplat till värdegrundsarbete och många av våra skolämnen, främst SO-ämmen och Svenska, berättar läraren Lina Graf.
— Vi har redan firat lite efter regionfinalen men nu gör vi något större! Det blir ett knytkalas dit alla vårdnadshavare är välkomna. Det tror vi att eleverna kommer att gilla!