Borlänge kommuns logotyp
Ekoxen Borlänge.

”Det är inte verksamheten det är fel på utan lokalerna”

Demensboendet Ekoxen i Borlänge har lokaler som inte är anpassade för modern demensvård. Det konstaterar både verksamhet och politiken. Trots det är en nedstängning inte aktuell.

– Ekoxen är högt prioriterat hos oss men att stänga ner verksamheten är i dagsläget inget alternativ. Boendet är tryggt och säkert för både personal och boende. Däremot tittar vi på kortsiktiga förbättringar och framför allt ser vi över den långsiktiga planeringen, säger Mikael Sehlberg, verksamhetschef särskilt boende.

”Personalen gör ett fantastiskt jobb”

Under årets första kommunfullmäktige i Borlänge diskuterades kommunens demensboenden inom särskilt boende. Under diskussionen konstaterade omsorgsnämndens ordförande Marianne Henriksson (M) att alla demensinriktade boenden uppfyller kraven för att bedriva modern och god demensvård – utom Ekoxen.

– Personalen på Ekoxen gör ett fantastiskt jobb. Det är inte verksamheten det är fel på, utan lokalerna som inte är ändamålsenliga. De gemensamma ytorna är för små, utemiljön är i princip obefintlig och den hårt trafikerade E16 går precis utanför. Det innebär att man inte ens kan öppna fönstren utan att störas av trafikbuller, säger Marianne Henriksson (M).

Kollage Mikael Sehlberg och Marianne Henriksson.

Mikael Sehlberg, verksamhetschef särskilt boende och Marianne Henriksson (M), ordförande omsorgsnämnden.

Boendeplanering ett komplext arbete

Ekoxen har i dag 26 platser fördelade på fyra våningsplan och är ett av Borlänges äldreboenden med renodlad demensinriktning. Förutom att förbättringar nu krävs där är även andra boenden i behov av renovering samtidigt som efterfrågan på platser är svår att förutse.

– Boendeplanering är ett komplext arbete. Under hösten flyttade många in till nya Tunagården, vilket gjorde att vi kunde stänga boenden och avdelningar. Kort därefter ökade kön igen och vi fick öppna upp platser. I dag väntar omkring 40 personer på att få en plats, säger Mikael Sehlberg.

– Därför kräver vi inte att Ekoxen ska stängas omedelbart. Men förbättringar där måste ha högsta prioritet. Vi kan inte vara nöjda förrän lokalerna fullt ut stödjer den vård och omsorg vi vill ge, säger Marianne Henriksson (M), ordförande omsorgsnämnden.

Målet att verksamheten flyttar tillsammans

Under 2029 är målet att inviga ett nytt boende vid sjukhusområdet i Hönsarvet. Förhoppningen är bland annat att Ekoxens verksamhet ska kunna flytta dit.

– Vi tittar också på andra lösningar som ligger mer i närtid. Om en flytt till ett nytt boende så småningom blir aktuell, är vår ambition att skapa en lösning där boende och personal i möjligaste mån kan följa med tillsammans, säger Mikael Sehlberg.