
De elever som går El och energiprogrammet på NTI Gymnasiet erbjuds plats på motsvarande program på Hushagsgymnasiet.
Kommunala gymnasieskolor erbjuder plats när NTI Gymnasiet inleder avveckling
För få sökanden gör att NTI Gymnasiet i Borlänge inleder en avveckling av sin verksamhet efter läsårsavslutningen i juni. Elever som redan går på skolans teknik- samt el- och energiprogram erbjuds platser på Soltorgsgymnasiet och Hushagsgymnasiet.
Elevunderlaget hos NTI Gymnasiet har minskat över tid och nu har huvudmannen meddelat personal, vårdnadshavare och elever att skolan kommer upphöra i sin nuvarande form efter den pågående terminen.
— Vi har trots stora satsningar inte lyckats skapa tillräckligt stort intresse för vår skola och våra program som krävs för att långsiktigt kunna garantera den höga utbildningskvalitet som vi strävar efter. Vi säkerställer nu att alla våra elever kan fortsätta läsa den utbildning de valt. säger Erik Isakson, tf skolchef NTI Gymnasiet Borlänge.
Samarbete för elevernas bästa
Elever på skolans estetprogram fullföljer sin utbildning på NTI Gymnasiet men i andra skollokaler från nästa läsår. I samarbete med utbildningsförvaltningen på Borlänge kommun erbjuds NTI-eleverna på teknik- samt el- och energiprogrammet i nuvarande årskurs 1 och 2 platser i kommunala gymnasieskolor till läsåret 2026/2027.
Totalt handlar det om cirka 30 platser fördelade på El och energiprogrammet på Hushagsgymnasiet och Teknikprogrammet på Soltorgsgymnasiet.
— Tillsammans har vi hittat ett upplägg och ett genomförande som innebär att eleverna på dessa program erbjuds platser på våra kommunala skolor. Det är viktigt att elever som trivs med sina val får fortsätta på inslagen bana. Elevernas utbildning är vår största drivkraft till att erbjuda platser men vi vill också möta upp arbetsmarknaden behov av arbetskraft från de aktuella programmen, både direkt efter studenten och efter vidare studier, säger Christine Ripås, gymnasiechef i Borlänge kommun.
Välkomnar till nya skolor
Representanter från de aktuella skolorna kommer att finnas på informationsträffar som NTI Gymnasiet arrangerar och det kommer också att finnas möjlighet för eleverna att besöka skolorna.
Ungdomar i årskurs nio som sökt NTI Gymnasiet Borlänge i gymnasievalet behöver använda omvalsperioden som pågår just nu för att göra ett nytt val. Det går bra att kontakta studievägledaren på sin skola för att få rådgivning. Omvalsperioden stänger fredag den 8 maj kl 16:00.

Skriv ut