Borlänge kommun

Korslagda, Lia Larsson och en comeback med Borlänges stolthet Rootvälta. Nu är årets program för Borlängedagarna klart.
– Vi är väldigt nöjda med årets program. Förutom publikfavoriter som Korslagda, Newkid och Lia Larsson är vi också glada över att Rootvälta som gör comeback i år kommer till Borlängedagarna. Det är något som många har längtat efter, säger Olle Hägg, näringslivsutvecklare i Borlänge kommun.
Den 21–22 augusti arrangeras Borlängedagarna för andra året i rad. Under två dagar kommer Borlänge centrum fyllas av livemusik av bland annat Korslagda, Pappa Kapsyl, Newkid, Dalasinfoniettan, Lia Larsson och Rootvälta. Precis som förra året blir det också ett barnområde med aktiviteter för de yngre besökarna och ett serveringstält.
– Min uppmaning till festivalbesökarna är också att passa på att ta del av utbudet hos våra fantastiska restauranger och butiker i centrum. Det finns helt klart fler anledningar än bara musik och god stämning att ta sig ner på stan under Borlängedagarna, säger Olle Hägg.
Borlängedagarna arrangerades för första gången i augusti 2025. Då besökte omkring 12 000 personer stadskärnan för att bland annat se artister som Petter, Klara Hammarström och Arne Alligator. Förhoppningen är att årets upplaga ska locka ännu fler besökare.
– Borlängedagarna är en del av arbetet med att utveckla Borlänge centrum till en självklar och levande mötesplats. Vi vill skapa ett evenemang där hela staden möts. I år har vi arbetat ännu närmare både näringslivet och föreningslivet för att skapa två riktigt bra dagar tillsammans, säger Olle Hägg, näringslivsutvecklare Borlänge kommun.
16.00-19.00 Partypolarna
20.00-21.30 Rootvälta
Eventområdet: 10.00-00.00
Barnområdet: 10.00-18.00